تبلیغات
دانلود 100%رایگان
I love love

این مقاله در ابتدا در فروم منتشر شده است. برای ارسال و مشاهده نظرات به فروم مراجعه کنید.
موضوع در فروم: GLOBALFOUNDRIES به دنبال ساخت پردازنده 14 نانو متری
نمایش پست اصلی
شرکت GLOBALFOUNDRIES مدعی شده که تا سال 2013 ریز پردازنده 14 نانومتری عرضه خواهد کرد.

هدف گیری این شرکت قرار دادن این پروسسور در معماری های بعدی ARM هست. دلیل این موضوع خیلی واضح هست هر چه تکنولوژی ساخت کوچکتر توان مصرفی پایینتر و الان بیشترین محدودیت در مدارهای موبایل هست و بیشترین رشد رو همین وسایل در بازارهای جهانی به خود اختصاص دادند.
مهمترین و حساس ترین عامل در صنعت الکترونیک منبع تغذیه و باطری هست. این که شما توان ساخت کوچکترین منبع رو با بالاترین توان ذخیره انرژی رو داشته باشید.
بخواطر حساسیت و اهمیت موضوع تقریبا همه شرکت های معظم این صنعت وابسته و یا متعلق به ارگان های نظامی کشور های صنعتی هستند و همیشه فاصله قابل ملاحظه ایی بین آخرین تنکنولوژی های روز و صنعت هستش.

هر چه توان یک میکرو پروسسور بیشتر گرمای ایجاد شده بیشتر بازدهی و راندمان کمتر و هزینه تامین انرژی و محدودیت طراحی بیشتر خواهد بود.

در نتیجه یکی از بهترین راه ها در کاهش توان مصرفی همین کاهش تکنولوژی ساخت افزایش هسته پردازنده(البته به شرط این که نرم افزارها برای استفاده بهتر از کارایی پردازنده های چند هسته ایی بهینه شوند که متاسفانه با وجود گذشت حدود 7 سال از ساخت این پردازنده ها بجز نرم افزار های کم که توسط شرکت های معظم تولید میشند تقریبا نتیجه ایی حاصل نشده.) و کاهش هرتز کاری(بدون تغییر در کارایی پردازنده) هستش. و....

با رسیدن به این حد تکنولوزی نسبت به پردازنده های موجود تا 60 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی مواجه خواهیم شد.

نکته جالب توجه این هست که پردازنده اخرین محصول شرکت اپل iPhone5 از تکنولوژی ساخت 32 نانومتر بهره میبره و با این وجود که هنوز پردازنده های 20 نانومتری در حال توسعه هستند. شرکت سازنده مدعی شده که این پردازنده را تا سال 2013 روانه بازار مصرفی خواهد کرد.

به نظر میرسه این پردازنده از 3D transistors و FinFET که اینتل در پردازنده های نسل آخر خود( ivy bridge) قرار داده هم بهره خواهد برد.
منبع:http://www.handheldusers.com